Знак за качество
eTwinning проектите могат да бъдат удостоени с два вида знак за качество - национален и европейски.
Националният знак за качество се присъжда от Националното звено за координация във всяка държава. Критерии за кандидатстване за знак за качество са:
Педагогическа иновативност
Възможност за интегриране в учебната програма
Сътрудничество между училищата партньори
Използване на технологии
Резултати, въздействие и документация
За Европейски знак за качество не е нужно да се кандидатства. Той се присъжда от Националното звено за координация, ако поне двама от партньорите са получили Национален знак и ако проектът е бил предложен за Европейски знак поне от едно Национално звено.
2024 НАЦИОНАЛЕН ЗНАК ЗА КАЧЕСТВО
Wings and Wheels
(Крила и колела)
През учебната 2023-24 учениците от VIIIа клас работиха по проект Wings and Wheels с тийнейджъри и техните учители от България, Германия, Белгия, Испания и Португалия. Целта бе учениците да направят проучвания в областта на туризма, ваканциите и пътуванията, като в същото време се фокусират върху въпроси като свръхтуризъм, въздействието на туризма върху местните общности, опазване на околната среда, устойчивост, начини за минимизиране на екологичния отпечатък по време на пътуване и опазване на културата. Предизвикателство бе работата в международни екипи. Осмокласниците дискутираха екологичните, социалните и икономическите въздействия на туризма, като въздействието му върху природата, замърсяването, проблеми с трафика. Всеки международен екип създаде виртуална туристическа агенция, чрез която планира мечтан маршрут за избрана дестинация. С помощта на учителите по информационни технологии осмокласниците създадоха уеб страници, които представиха тяхната работа и продукти по проекта.
Заедно ще стигнем по-далеч (Juntos vamos
más allá)
„Заедно ще стигнем по-далеч“ (Juntos vamos más allá) беше изпълняван през учебната 2023-24 година от учениците от тогавашния XIб клас с първи чужд език испански, заедно с техни връстници от Португалия, Франция и Испания. Във фокуса на проекта стояха темите за миграцията, бежанците и разбирането и нагласите на младите хора в тази връзка. Солидарността като способност да разбираме другите, опознаването на различните култури и уменията за постигане на разбирателство са от основно значение в ежедневието и съвремието ни.
Истории от тук и другаде
През 2023-24г. VIII в клас с г-жа Стойнова работиха съвместно с ученици и учители от Тунис, Румъния и България по проект “Истории от тук и другаде“, който бе отличен с Национален и Европейски знак за качество за проектна работа по дейност eTwinning към програма Еразъм+.
Проектът обединява език, култура и традиции, за да укрепи единството в многообразието и има за цел да стимулира интереса на учениците към изучаване на френски и да подобри езиковите и културните умения на този официален европейски език.
Целта на проекта е изследване на митовете и легендите на Тунис, Румъния и България. След представяне на местни легенди бяха създадени мултинационални екипи за творческо писане въз основа на ключови думи и дизайн от изкуствен интелект. Дейностите бяха разнообразни – представяне на училището, учениците, изготвяне на картички, лого и афиш на проекта, презентации за традициите на партньорите, проучване на легенди, творческо писане и завършва с дискусия и сравнение между продукта на човешкия интелект и този на изкуствения интелект и изработване на електронно списание с основните продукти на проекта.
Бяха използвани ИКТ инструменти, които повишиха дигиталните умения на участниците. Също така проектът допринесе и за подобряване на знанията на учениците по френски език.
2023 ЕВРОПЕЙСКИ ЗНАК ЗА КАЧЕСТВО
2023 НАЦИОНАЛЕН ЗНАК ЗА КАЧЕСТВО
2021
През октомври 2021 СУЕЕ получи Национален и Европейски знак за качество за проектна работа по дейност eTwinning към програма Еразъм+. С Национален и Европейски знак за качество бе отличен проектът On the spot, по който работиха учениците от 11в. клас с координатор на проекта г-жа Биляна Илиева.
Дали всичко, което виждаме, четем и чуваме в съвременния огромен поток от информация в традиционните и електронните медии, в социалните мрежи, е истина? Това е въпросът, който учениците от настоящия 12в. клас и учениците от други две европейски страни – Испания и Италия, ще си задават по-често след края на този eTwinning проект.
Повишаване на медийната грамотност и развиване на критическо мислене са в основата на замисъла на проекта. Наред с това учениците усъвършенстваха дигиталните и езиковите си умения, уменията си за работа в екип (и особено в международен екип) и придобиха самочувствие на граждани на Европа. Учителите също имаха удоволствието да общуват, да обменят добри практики, нови идеи, ИКТ инструменти, които използват в своята ежедневна работа.
Сред крайните продукти по проекта, по които връстниците работиха съвместно, са: лого на проекта, Google презентации за традициите и културата на партньорите, интерактивна карта на партньорите, анкети, инфографики, игра с правила за разпознаване на фалшиви новини, електронен вестник с „фалшиви добри“ новини, които учениците сами написаха на английски език.
2020
В края на месец октомври СУЕЕ получи Европейски знак за качество за проектна работа по дейност eTwinning към програма Еразъм+. С Национален и Европейски знак за качество бе отличен проектът #FridaysForFuture @ Schools, по който работиха учениците от 10а клас с координатор на проекта г-жа Десислава Бойчева.
Проектът „#FridaysForFuture @ Schools“ обедини училища от 5 европейски държави – България, Испания, Германия, Италия и Молдова. Използвайки кампанията на Грета Тунберг като отправна точка за този проект, учениците проучиха какъв може да бъде приносът им към един по-зелен свят (в и извън училищата). Основните теми бяха екология, устойчиво потребление и климатични промени. Целта на проекта бе учениците да се опознаят, да обменят идеи по темите на проекта, както и да обсъдят екологичните проблеми в региона си. Това се осъществи посредством eTwinning и ИКТ. В международните групи от ученици участниците бяха обединени като европейци чрез общото им желание за чист въздух и чиста околна среда. Учениците представиха своите виждания и решения на екологичните проблеми в своите региони и света. Младите хора научиха какво представлява техния въглероден отпечатък и как да бъде намален, те осъзнаха също, че за решаването на някои от проблемите ще е необходимо да се откажат от своите навици, които вредят на природата. Освен това бяха разгледани границите на протеста, т.е. какво може да се постигне и/или какво е приемливо при един протест. Бяха използвани редица ИКТ инструменти, които повишиха дигиталните умения на участниците. Също така проектът допринесе значително и за подобряване на знанията на учениците по английски език.
2018
През учебната 2017/2018 г. учениците от 8а клас работят по проект „Професиите на 21 век – учим и успяваме заедно“. Проектът цели да развие уменията по английски език и ИКТ, както и критическото мислене, креативността, сътрудничеството и комуникацията.
Координаторът на проекта, г-жа Десислава Бойчева, смята, че участието в проекта ще донесе удовлетворение на участниците и ще допринесе за личностното развитие на учениците.
2017
Последното отличие бе Европейски знак за качество, който учениците от настоящия 9а клас получиха през месец ноември 2017г. за работата си по проекта „ Популяризираме европейските ценности – да бъдем обединени“.
2016
Партньори по проекта „Английски език чрез приятелство и технологии” бяха ученици и учители от седем европейски държави. От СУЕЕ в проекта участваха учениците от 8а клас. Темите, по които се работи включваха: Моят град, Технологиите и тяхното място в класната стая, Училището на моите мечти, Култура и др. Проектът, който се реализира през 2015/2016 учебна година имаше за цел да се развият както познанията по английски език, така и дигиталната компетентност на учениците. Учениците се опознаха, обмениха идеи и информация за своите интереси и култура с помощта на новите технологии. Работейки по проекта, те представиха своята страна и научиха за страните на партньорите. Технологиите, от своя страна, подпомагат комуникацията и формирането на приятелства от разстояние, но от друга страна могат да окажат негативен ефект върху тийнейджърите. Основна цел на проекта бе да анализира въздействието на технологиите и да стимулира тяхното използване по един креативен и отговорен начин.
За работата си по проекта СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ” и учениците от 9а клас получиха Европейски знак за качество от Централното звено за координация в Брюксел.
2014
Проектът "European school life through wikis"
2013
Национален знак за качество
На 03.10 2013 г. Националното звено за Координация по програма иТуининг, която е част от секторна програма Коменски, награди първия eTwinning проект в СОУ за европейски езици: “My favourite singer”.
През 2012 – 2013 учебна година ученици от 6д и 9а клас на СОУ за европейски езици работиха и изпълняваха дейности представящи техните любими изпълнители в личното интернет пространство на проекта. Децата споделяха информация и общуваха с връстници от Франция, Румъния, Турция, Ирландия и Гърция .
Приключението иТуининг бе едно незабравимо изживяване, което мотивира учениците да работят в екип, да изучават английски език, да ценят езиковото многообразие и уважават култури, различни от тяхната.
Координатор на проекта: Весела Атанасова